Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar akademisi Şan Bölümünü bitirdikten sonra Opera yüksek bölümüne devam ederek Şan ve Nefes eğitimini Prof. Güzin Gürel ile sürdürdü. İstanbul Devlet Opera ve Balesinin açmış olduğu yeterlilik sınavına girdi, kazandı. 1979 senesinde kadrolu devlet sanatçısı unvanı ile sanat hayatına başlayan Mustafa Kartal, günümüze kadar sergilenen birçok opera, operet, müzikal ve konserlerde yer aldı ve yer almaya devam etmektedir.
 
ICF Coaching Master eğitimi alarak kişisel gelişim çalışmalarını sürdürdü. Pranayama ve Kokyu ho nefes ekolleri üzerine araştırmalar yaparak "Nefesin Sihirli Gücü" isimli kitabını hazırladı. Daha sonra kendi geliştirdiği Holoterapi Nefes ekolünü anlatan "Nefes Terapisi" isimli kitabı Sistem Yayıncılık’tan yayınladı.

Konservatuar, müzik okulları ve yüksek okullarda ders kitabı olarak kabul edilen "Ses Teknikleri" kitabını hazırladı. "Birşey Değişir Herşey Değişir", "Nefesle İyileşme", "Nefes Farkındalığı" ve son olarak “Nefes Alma Sanatı” isimli kitapları yine Sistem Yayıncılık’tan yayımlandı.
 
Halen birçok dergi ve gazetelere, değişik portallara yazılar hazırlamakta, yaşam koçluğu, nefes eğitmenliği ve nefes terapistliği yapmakta, yurt içinde ve yurt dışında seminerler vermekte, nefes teknikleri atölyeleri düzenlemektedir.

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!